4/25/2020 23

Społeczność LGBT w produkcjach Disneya

Społeczność LGBT to społeczność obejmująca osoby należące do mniejszości seksualnych: lesbijki, geje, osoby biseksualne czy transpłciowe. W serialach czy filmach rzadko spotykało się takich przedstawicieli lecz od kliku lat widać tendencję rosnącą pojawiania się osób z społeczności LGBT. Koncern Disneya również nie zostaje w tyle i powoli wprowadza w swoich produkcjach osoby o orientacji innej niż heteroseksualna. W dzisiejszym poście przedstawię Wam kilka przykładów, gdzie Disney postawił się na odważny krok. Oczywiście informuję iż nasz blog nie ma w zamyśle wyśmiewanie, odrzucanie osób o innej orientacji seksualnej. Bądźmy wobec siebie tolerancyjni. Proszę również o zachowanie kultury w komentarzach. 




ANDI MACK | JEDEN Z GŁÓWNYCH BOHATERÓW GEJEM
W młodzieżowym serialu "Andi Mack" pojawił się pierwszy w historii Disney Channel wątek homoseksualnego bohatera. Jeden z przyjaciół głównej bohaterki ujawnia, że jest gejem. Chodzi tutaj o Cyrusa Goodmana (Joshua Rush). Przyjaciel tytułowej Andi w jednym z odcinków, ujawnia się przed główną bohaterką, mówi jej, że o tym, że jest inny i boryka się swoją seksualnością i uczuciami do kolegi, Jonaha Becka. 
Na serial w Polsce czekało wiele osób lecz Polska to wciąż nie do końca tolerancyjny kraj i serial się nie pojawi. Być może zobaczymy go dopiero na platformie Disney+. Otóż w Polsce zebrano 64 tysiące podpisów za tym, aby serialu nie emitowano w Polsce. Jest to dość szokująca informacja, a polski odział posłuchał się petycji i do dnia dzisiejszego serialu nie zobaczyliśmy na kanale Disney Channel.




HIGH SCHOOL MUSICAL: SERIAL | GŁÓWNA BOHATERKA MAJĄCA DWIE MATKI, PARA GEJÓW
1) Serial "High School Musical: Serial" możecie oglądać na platformie Disney+. Jest to drugi serial, gdzie ukazano społeczność LGBT. Jednak tutaj ukazano to w znacznym stopniu. Otóż główna bohaterka Nini jest wychowywana przez dwie matki lesbijki. Carol (Nicole Sullivan) oraz Dana (Michelle Noh) to matki bohaterki, które wiodą spokojne życie. W związku kobietom się udaje, mogą również cieszyć się z tego że ich córka również jest świetnie wychowana. Nie zależnie od tego że ma dwie matki, obie bardzo szanuje, a przyjaciele nie zwracają na to uwagi, czyli tak jak powinno być rzeczywiście.
2) Drugi wątek LGBT to para gejów czyli Carlos (Frankie Rodriguez) oraz Seb (Joe Serafini). To właśnie Carlos zdecydował by Seb zagrał męską wersję Sharpay co powoduje zbliżenie dwóch młodzieńców. Poprzez częste spotykanie się na próbach zaczynają coś czuć do siebie i idą razem na bal szkolny. Warto tutaj wspomnieć, że aktor grający Carlosa jest zdeklarowanym gejem, natomiast aktor grający Seba to zdeklarowany biseksualista.




GWIEZDNE WOJNY: SKYWALKER ODRODZENIE | POCAŁUNEK KOBIET
Po raz pierwszy w filmowej historii "Gwiezdnych wojen" pojawił się jednopłciowy pocałunek. Niespodziewany pocałunek dwóch kobiet pojawił się pod koniec filmu i trwał dosłownie kilka sekund. W kilku krajach np. Singapurze ta scena została usunięta z powodu prawa jakie działa w danym kraju, jak i przez tą scenę musiano by zwiększyć kategorię wiekową do 16. lat, co powodowałby, że film nie byłby dla najmłodszych. W Polsce ten moment nie został wycięty.




TOY STORY 4 | DWIE LESBIJKI MATKAMI DZIECKA
W najnowszej części „Toy Story 4” obecna jest scena wskazująca na wychowywanie dzieci przez dwie lesbijki. Choć jest ona krótka, to zdaniem środowisk homoseksualnych stanowi znaczący przełom. Film Disney’a zawiera scenę promująca związki jednopłciwe. Chodzi o sytuację, gdy dwie kobiety odprowadzają dziecko do przedszkola. Następnie odbierają je i obydwie przytulają. Sugeruje to, że są lesbijkami, „matkami” razem wychowującymi dziecko. Choć jest to jedynie krótka scena w tle, to homoseksualni aktywiści przyjęli ją z zadowoleniem.




NAPRZÓD | UJAWNIENIE WPROST SWOJEJ ORIENTACJI
Film "Naprzód" Disneya został zakazany w iluś bliskowschodnich reżimach przez cenzurę, bo w pewnym momencie pewna marginalna bohaterka mówi, że ma problemy z córką swojej dziewczyny. Tak, jest lesbijką. Oprócz tego jest też jednorożcem i cyklopką oraz ma fioletową skórę. Nie zobaczą tego dzieciaki w krajach takich, jak Katar, Kuwejt, Oman, Arabia Saudyjska. I Polska. Bo w Polsce, podobnie jak w Rosji, dystrybutor po prostu wyciął tę kwestię i zastąpił ją inną, że cyklopka ma problemy z pasierbicą. Wcześniej żaden z bohaterów nie powiedział otwarcie o swojej orientacji seksualnej innej niż heteroseksualna. Cyklopka z "Naprzód" była postacią epizodyczną, jednak bardzo ważną dla milionów widzów na całym świecie. 



Co sądzicie o wprowadzaniu społeczności LGBT do produkcji Disneya, szczególnie tych typowo przeznaczonych dla dzieci? Warto tutaj jeszcze wspomnieć, że wątki homoseksualne pojawiły się w filmie "Gdzie jest Dory?" czy "Piękna i Bestia". Jednak są to na tyle tak mało znaczące sceny, mało charakterystyczne jak powyższe, że pozwoliłem sobie je minąć. 

23 komentarze:

  1. Zupełnie nie rozumiem tej poprawności politycznej, wciskanie na siłę elementów orientacji, czy to nie powinna być prywatna sprawa?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Powinna, tak samo wątki hetero mogłyby nie istnieć, ale widzisz.

      Usuń
  2. Hmm ciekawe, nigdy nie zwracałam na to uwagi.

    OdpowiedzUsuń
  3. Super post, lubię czytać takie "ciekawostki" jeśli mógłbym tak to napisać :). Cieszę się, że świat idzie do przodu i każdy może żyć tak jak chce. Wiadomo jak to jest w naszym kraju, ale wszystko idzie w dobrym kierunku. Myślmy pozytywnie a zajdziemy daleko!

    OdpowiedzUsuń
  4. Kurde! Różnimy się pod wieloma względami. Mamy inną budowę ciała, sprawność, kolor skóry a nawet kulturę i normy zwyczajowe. Orientacja też bywa różna. Należy szanować wszystkich i fajnie, że Disney o to dba, bo moze anten sposób zrozumie to również mlodsze pokolenie. 😊

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja właśnie pamiętam, że swego czasu zwróciłam uwagę na taki wątek w Pięknej i bestii. Ogólnie lubię posty z wyłapywaniem tego typu ciekawostek :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo dobrze, myślę, że już dość zaściankowości i robienia z osób o innej orientacji dziwolągów. Każdy z nas ma w swoim otoczeniu taką osobę, choć jeszcze sporo osób o tym nie wie. Wychowujemy kolejne pokolenie ludzi, trzeba uczyć dzieciaki od początku, że orientacja nie ma wpływu na to czy będziemy się lubić czy nie, szanować trzeba każdego.

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo ciekawy wpis. Moim zdaniem, powinno się ludzi edukować na tyle, aby odbierali w sposób normalny osoby o odmiennej orientacji. Świat się zmienia, ale niestety mentalność ludzi pozostaje, którzy nie potrafią otworzyć się na te nowe rzeczy.

    OdpowiedzUsuń
  8. Nigdy jakoś nie zwracałyśmy na to szczególnej uwagi, a kilka filmów oglądałyśmy.

    OdpowiedzUsuń
  9. Nie mam nic przeciwko społeczności LGBT, ale zastanawiam się czy wciskanie na siłę wątków homoseksualnych do masowej produkcji pomaga czy raczej wręcz przeciwnie. Nie chodzi o konkretnie tą produkcję, ale w kinie polskim jest sporo wątków homoseksualnych i pojawiają się w TV. Myślę, że tu chodzi jednak o wplyw na dzieci, a z drugiej strony, to samo ogladają w programach typu Szkoła czy 19+.

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo ciekawy wpis.Też się jakoś nigdy wcześniej nad tym nie zastanawiałam

    OdpowiedzUsuń
  11. Uważam, że nie wszystkim trzeba epatować na prawo i lewo, można swoje preferencje zostawić dla siebie i być tolerancyjnym.

    OdpowiedzUsuń
  12. Bardzo się z tego cieszę. To dowód, że mentalność się zmienia na plus, a tolerancja to towar poszukiwany nawet w przemyśle filmowym :-)

    OdpowiedzUsuń
  13. Nie wiem, czemu mają służyć takie filmy?
    Kasy mają za mało czy co?
    Orientacja seksualna to sprawa prywatna, co mi do tego...
    krystynab.

    OdpowiedzUsuń
  14. Na inny temat: Obsady ze Słonecznej Sonny (razem z Demi) i Z innej beczki właśnie miały reunion na Instagramie. Może weźmiecie to pod uwagę?

    OdpowiedzUsuń
  15. Wędrówki po kuchni26 kwi 2020, 19:42:00

    Tolerancja to w dzisiejszych towar deficytowy. Myślę jednak że orientacja seksualna to sprawa prywatna

    OdpowiedzUsuń
  16. Oglądam sporo seriali i filmów i szczerze to zaczynam mieć dosyć pojawiających się wątków LGBT, jest ich już za dużo.

    OdpowiedzUsuń
  17. najgorsze jest to, że dzieci nie widzą różnicy dopóki nie zwróci im uwagi dorosły... a Disney chce tylko pokazać, ze świat jest różnorodny.

    OdpowiedzUsuń
  18. Właśnie o to chodzi, żeby zwłaszcza dzieci się uczyły, że to jest coś normalnego i naturalnego, a nie żadne dziwactwo :)

    OdpowiedzUsuń
  19. Dla mnie to normalnie, moim zdaniem to dobrze, że w filmach dbają o różnorodność i pokazują ją jako coś normalnego.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Świat Disneya