11/11/2014 0


11 Listopada jest dla Nas Polaków ważnym dniem. Mamy bogatą historię, której warto poświęcić choć trochę czasu. Zapraszam!

Historycznie, nasze państwo istnieje od 966 roku, kiedy pierwszy Książę, Mieszko I ogłosił chrześcijaństwo religią panującą. Wiele przeszliśmy, wiele zyskaliśmy, ale historia Naszej niepodległości rozpoczyna się wraz z okolicznościami rozbiorów.
Kiedy w roku 1763 na tron Rzeczpospolitej wstąpił Stanisław August Poniatowski, sztuka zaczęła się rozwijać. Powstała szkoła rycerska i zaczęto troszczyć się o edukację. Za sprawą nowego władcy Nasza kultura rozkwitała. Jednak tak jak dobrym mecenasem był Król Stanisław, tak beznadziejnym był strategiem. Z powodu między innymi słabej sytuacji gospodarczej, S.A Poniatowski zgodził się na sejm rozbiorowy i w 1772 roku trzech zaborców podzieliło Nasz kraj. Kultura Rzeczpospolitej rozwijała się dalej. Do stolicy przybywali włoscy malarze, budowano pałace, powstawały pisemne dzieła sztuki. Ale Króla zwiodła miłość do Carycy Katarzyny II - władczyni Rosji. Poniatowski zgodził się na drugi rozbiór czego skutkiem była insurekcja Kościuszkowska. Powstańcy dzielnie walczyli u boku Generała Tadeusza, ale to nie uratowało Naszej Ojczyzny. W 1775 roku Prusy, Austria i Rosja dokonały trzeciego i ostatniego podziału Naszych ziem. Tego roku Polska zniknęła z map na 123 lata.

Nadzieje Polaków na odbudowę państwa pojawiły się wraz z Napoleonem. Bonaparte w 1797 roku utworzył Legiony Polskie we Włoszech. Wtedy powstał Nasz narodowy hymn - Mazurek Dąbrowskiego, odśpiewywany dziś zapewne na publicznych uroczystościach. Utworzone jakiś czas później Księstwo Warszawskie upadło na skutek nieudanej wyprawy na Rosję Bonapartego.

Zaborcy dalej prowadzili rusyfikację i germanizację. Tylko w Galicji Polacy mogli żyć wolno i mówić ojczystym językiem. Nie mięli terytorium, a mimo to nie zapominali kim są i skąd pochodzą. W państwach zaborczych prowadzono dywersje, a w 1830 roku wybuchło Powstanie Listopadowe, które trwało prawie rok. Toczyły się walki przeciwko Rosji. Powstanie zakończyło się klęską, a rusyfikacja przybrała na sile. W 1863 Polacy rozpoczęli partyzancką walkę o wolność ojczyzny. Wybuchło Powstanie Styczniowe.


W 1914 wybuchła I Wojna Światowa. Walki Trójprzymierza i Trójporozumienia nie miały dobrych skutków. Europa była wyniszczona. W styczniu 1918 roku prezydent Stanów Zjednoczonych - Wilson, wygłosił orędzie, w którym jedną z kwestii było utworzenie przez Polaków własnego państwa. Za sprawą Traktatu w Wersalu Rzeczpospolita odzyskała niepodległość po 123 latach.

Jak widzicie Nasza historia jest bogata, ale także bardzo krwawa. Powinniśmy docenić starania Naszych przodków. Ich trud, walkę oraz oddanie życia za dzisiejszą wolną Polskę. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Świat Disneya