[PORADY] PODSTAWY JAZDY NA ROLKACH

Dość nie dawno zawarłem współpracę z sklepem asport.pl. Dostałem od nich rolki do recenzji, którą możecie przeczytaj już na blogu - [link]. Również z okazji naszej współpracy postanowiłem dodać, parę postów związanych z rolkami. Dziś przygotowałem dla Was post, z podstawowymi zasadami jazdy na rolkach, miałem również dodać filmik jak ja jeźdź, jednak nie udało mi się zmontować filmiku zbyt dobrze, a po za tym ja sam orłem w jeżdżeniu nie jestem. Może kiedyś to dodam, jednak dziś zapraszam Was do postu z nauką w formie pisanej prze zemnie i filmików z YouTube!


NAUKA JAZDY NA ROLKACH
Jeśli dopiero zaczynacie przygodę z rolkarstwem, to postaram się przekazać Wam kilka początkowych uwag. Proponuje zacząć na prostej, równej drodze asfaltowej, z dala od samochodów i tłoku. Może to być pusty parking samochodowy, alejka w parku lub pusta, bezpieczna ulica. Gdy założymy rolki, ubieramy ochraniacze i możemy zaczynać.
Aby przyjąć właściwą pozycję do jazdy, powinniśmy ugiąć lekko nogi w kolanach i pochylić tułów do przodu. Pozwoli nam to bezpiecznie oswoić się z uciekającym gruntem pod kołami. Pochylenie tułowia do przodu ma znaczenie dla początkujących, gdyż ma zapobiec dość niebezpiecznemu upadkowi w tył, co często się zdarza, gdy rolki uciekają nagle do przodu. Po kilku jazdach, gdy poczujemy się pewniej, sami znajdziemy optymalną pozycję tułowia do jazdy. Zawsze jednak lepiej być za bardzo pochylonym do przodu, niż do tyłu. Start na rolkach nie jest wcale trudny. Trzeba odpychać się na bok, nie do tyłu. Starajmy się robić długie ruchy i dłużej jechać na jednej rolce. Poniżej prezentuje filmik z którego ja nauczyłem się obracać i skręcać.


Do zwalniania służyć ma hamulec przyczepiony zwykle na prawej rolce za kółkami. Jest to po prostu kawałek twardej gumy, który po przechyleniu rolki do tyłu ma za zadanie nas zatrzymać. Ten hamulec sprawdza się dobrze, pod warunkiem, że potrafi się go używać poprawnie. Hamując w ten sposób należy nacisnąć na niego jak największym ciężarem. Wtedy ten sposób jest dość skuteczny. Jest to jedyny sposób jaki znam do hamowania. Widziałem na internecie dużo więcej metod hamowania, jednak ja ich jeszcze nie ogarnąłem i dlatego nie będę ich tu opisywał. Jednak poniżej przedstawiam Wam fajny filmik uczący hamować innymi sposobami.BEZPIECZEŃSTWO NA ROLKACH
Zacznijmy od najważniejszego - ochraniacze należy je mieć zawsze. Jeśli chcemy jeździć na rolkach rekreacyjnych to zapewnijmy sobie odpowiedni komfort - jazda powinna być wyłącznie rekreacją, a nie przyczyną otarć i kontuzji. Do dyspozycji mamy, ogólnie rzecz biorąc, 3 rodzaje ochraniaczy: na nadgarstki, na kolana i na łokcie. Wszystkie ochraniacze w bardzo niskiej cenie oferuje sklep asport.pl [link]. Ceny w większości nie przekraczają 50 zł.
Przykładowe ochraniacze oferowane przez sklep asport.pl
Na koniec parę uwag praktycznych. Wbrew temu, co się sądzi, ochraniacze nie służą tylko początkującym. Wywrotki na rolkach zdarzają się każdemu, niezależnie od stopnia zaawansowania. Z biegiem czasu, kiedy wydaje się nam, że jazda po każdej nawierzchni i w każdych warunkach to pestka, rezygnujemy z ochraniaczy. To błąd, gdyż wtedy zaczynają się nieprzyjemne wywrotki i wtedy ochraniacze są najbardziej potrzebne. Dlatego nie polecam rezygnowania z tej ochrony, przede wszystkim z ochrony nadgarstków - to bardzo delikatny i skomplikowany staw. Pamiętajcie ochraniacze to żaden wstyd! Zawsze jeźdźcie z ochraniaczami. Ja akurat na zdjęciach nie mam ochraniaczy, ponieważ w rolkach byłem tylko do zdjęć i ja jeżdżę rekreacyjnie, jak na razie nie uczę się jakiś trudnych, skomplikowanych sztuczek.

Podobał Wam się post? Umiecie jeździć dobrze na rolkach?
Podzielcie się ze mną swoimi zdaniami!

Pomoc w napisaniu postu: www.blog.asport.pl

6 komentarzy:

 1. Post był super! Ja niestety nie mam swoich rolek ale kiedyś byłam na rolkowisku i wyporzyczylam rolki i szło mi nawet całkiem nieźle ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne porady dla początkujących, ja również uczyłam sie z tych filmików!

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetne porady zapraszam do mnie http://noweserialedisneychannel.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne porady zapraszam do mnie http://noweserialedisneychannel.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. cóż umiem jeździć na rolkach :) i mogę powiedzieć że porady są przydatne do jazdy :)

  OdpowiedzUsuń