[Artykuł] Baśniowy Świat Walta Disneya

W ostatnim czasie czytając różne artykuły trafiłem na jeden bardzo ciekawy o Walcie Disneyu. Dlatego postanowiłem go tu dodać, byście wy go również mogli przeczytać. Postać Walta Disneya jest niekwestionowaną legendą animacji, której twórczość przez lata towarzyszyła i nadal towarzyszy milionom dzieci. Jednak droga do sukcesu twórcy Myszka – Miki nie była łatwa…

Uwielbiał chodzić na wesołe miasteczko i  kupować zabawki, które kolekcjonował w swoim domu. Na święta Bożego Narodzenia obsypywał podarunkami dzieci swoich pracowników i pociechy sąsiadów. Walt Disney nie lubił wakacji i weekendów, bo nie mógł wtedy spędzać czasu w swojej wytwórni. Lubił  przebywać w towarzystwie kobiet i zajmować się swoimi córkami. Fascynowały go obrazy El Greco i Rembrandta oraz kolej. Potrafił godzinami stać na pobliskiej stacji kolejowej i obserwować odjeżdżające pociągi. Na terenie swojej  posiadłości zaprojektował 800 metrową kolejkę, którą woził dzieci. Uważał się za osobę religijną, ale nie chodził do kościoła. Nudziły go bankiety i „problemy sercowe” znajomych. Nie znosił wulgarności, plotkarzy i ludzi nadgorliwych. Rzadko pił alkohol. Jego największym nałogiem były papierosy i praca. Walt był nerwowym szefem. Skąpił pochwal, często się złościł. Umiał jednak okazać wyrozumiałość wobec słabości pracowników. W dzień rzadko przyglądał się pracy animatorów, żeby im nie przeszkadzać. Po wyjściu pracowników z wytwórni przyjeżdżał do studia nocą, gdzie przeglądał prace swoich pracowników. Czasem wyjmował z kosza na śmieci rysunki animatorów i zostawiał na biurku z adnotacją: ” Proszę nie wyrzucać dobrych prac !”. Nie przywiązywał wagi do pieniędzy. Traktował je jako środek do realizacji swoich marzeń.

CUDOWNE DZIECKO
Czwarty syn Eliasa i Flory, przyszedł na świat w ich sypialni domu, 5 grudnia 1901 roku w Chicago. Był jednym z pięciorga rodzeństwa. Miał trzech  braci i siostrę. Disney był chłopcem o łagodnym charakterze, zawsze chętnym do pomocy. Walt najchętniej bawił się ze swoim starszym bratem Royem w ogrodzie. W upalne dni bracia spędzali czas w lesie, zbierając jagody i obserwując zwierzęta oraz zażywali ochłody w pobliskim stawie. Przyszły twórca Myszka -Miki uwielbiał ciotkę Margaret, która przywoziła mu z Kansas City kredki i papier. Szybko dał się poznać jako zdolny rysownik. Często swoje prace sprzedawał sąsiadom. Po czterech latach pobytu w posiadłości Marceline, Walt z rodziną przeprowadził się do domu na obrzeża Kansas City. Kilka miesięcy później rozpoczął naukę w szkole podstawowej. Chłopiec nie lubił się uczyć. Nie uważał na lekcjach i nie odrabiał prac domowych. Uwielbiał za to czytać książki Marka Twaina, Waltera Scotta i rysować. Kiedy zachorował jego najlepszy przyjaciel, Walt odwiedzał chorego i razem z nim rysował. Po szkole nie miał wiele czasu na zabawę, bo pomagał ojcu roznosić gazety. Wstawał o 4 rano, żeby razem z ojcem odebrać paczki i roznieść prasę przed pójściem do szkoły. W czasie wakacji pracował jako sprzedawca w pociągu. Wyprawy kolejowe pozwoliły mu przeżyć wiele niezapomnianych przygód i zwiedzić miasta w sześciu stanach. We wrześniu rozpoczął naukę w szkole średniej. Wkrótce nawiązał współpracę ze szkolną gazetką, gdzie publikował swoje rysunki. Rodzicom nie podobało się, że Walt zamierza zostać rysownikiem, ale zgodzili się na korespondencyjny kurs rysunku. W czasie nauki w liceum pomagał również  rodzicom finansowo pracując m.in. w fabryce i na poczcie.

POCZĄTKI
Pod koniec nauki w szkole średniej,  przyszły twórca Disneylandu wstąpił na ochotnika  do Amerykańskiego Korpusu Sanitarnego Czerwonego Krzyża z którym wyjechał do Paryża, gdzie pracował jako kierowca ciężarówki podczas I Wojny Światowej. Po powrocie z Paryża Walt rozpoczął pracę dla Studia Reklamy, w którym zaczął robić ruchome rysunki dla firmy Film Ad z Kansas City. W 1923 roku przyjechał do Hollywood, gdzie nawiązał współpracę z właścicielem sieci kin dla którego zaczął realizować kreskówki. Wspólnie z bratem Royem, 16 października 1923 roku założył studio Disney Brothers, które zaczęło produkować serie kreskówek o Oswaldzie. Filmy odniosły duży sukces. Okazało się jednak, że prawa do produkcji  tych kreskówek mają nie bracia, a  jeden z ich nielojalnych współpracowników… Początki działalności przedsiębiorstwa Disneya przynosiły liczne problemy finansowe. Bracia nie mieli za co produkować swoich filmów. Próby nawiązania współpracy z agencjami dystrybucyjnymi kończyły się porażką. Walt jednak nigdy się nie załamywał i z optymizmem patrzył w przyszłość. W 1928 roku Disney nakręcił pierwszy dźwiękowy film animowany, w historii kina Willie z parowca , którego bohaterami był Pete i Myszka – Miki. Narodziny Myszka – Miki obrosły legendą. W wywiadach Disney opowiadał, że postać myszki przyśniła mu się w pociągu… „Miki jest sympatycznym facetem, który nikogo nie skrzywdził, który popada w niezawinione przez siebie kłopoty, ale zawsze dzielnie udaję mu się pokonać przeciwności losu” -mówił. Postać myszki miała wiele wspólnego z Disneyem. Tembr głosu, awanturnicze usposobienie i chłopięce pragnienie współzawodnictwa.

NARODZINY SŁYNNEGO KACZORA
Walt próbował sprzedać  Billie z parowca agencjom dystrybucyjnym, ale wszędzie spotykał się z odmową. Za namową szefa reklamy jednego z nowojorskich kin, Walt zgodził się na pokazanie kreskówki przed filmami, aby sprawdzić reakcję publiczności. Pozytywne reakcje widzów sprawiły, że do Disneya zaczęły się zgłaszać agencje dystrybucyjne, żeby kupić prawa do wyświetlania filmu. Rok później, na punkcie małej myszki zwariował cały świat. Fani zakładali kluby Myszka – Miki i domagali się nowych kreskówek z jego udziałem. Wśród wielbicieli myszki była m.in. żona Prezydenta Roosvelta, która wystosowała oficjalny list z pochwałami do twórców kreskówek. Dzięki sukcesowi serii filmów o tej kultowej postaci, firma Disneya zaczęła przynosić dochody. W 1934 roku zespół  Walta liczył 187 osób. W czerwcu 1934 roku jeden z rysowników Disneya, Dick Lundy stworzył jedną z najsłynniejszych postaci filmów animowanych, Kaczora Donalda.
Postać Kaczora po raz pierwszy pojawia się w filmie Benefis dla sierot, w którym występuję również Myszka – Miki. W kreskówce Kaczor Donald recytuję wiersze dla sierot, które mu przeszkadzają, co wywołuję u niego złość… W 1937 roku postać Donalda została pogrubiona, a w filmach z jego udziałem zaczęła występować Daisy i jego siostrzeńcy. Pod koniec 1934 roku firma Disneya rozpoczęła pracę nad Królewną Śnieżką i Siedmiu Krasnoludków. Do filmu o Śnieżce trzeba było narysować 2 miliony rysunków. 21 grudnia 1937 roku film został pokazany publicznie na premierze w Los Angeles. Pokaz  Królewny Śnieżki…, zakończył się owacjami na stojąco i zebrał znakomite recenzje. Disney za film otrzymał Oscara w normalnej wielkości i 7 Oscarów krasnali stojących na podstawce. Statuetki wręczyła mu dziewięcioletnia Shirley Temple.

„TUTAJ BĘDĄ SIĘ SPEŁNIAĆ RADOSNE MARZENIA”
Po premierze filmu, twórca kreskówek rozpoczął pracę nad filmami  Pinokio i Bambi. Na potrzeby tego ostatniego, do studia sprowadzono prawdziwe jelonki, którym przyglądali się  rysownicy, aby jak najwierniej skopiować w filmie ruchy zwierząt. Animatorzy przeszli też szkolenie z zakresu budowy zwierząt i struktury lasu. Wybuch II Wojny Światowej spowodował recesję w przedsiębiorstwie Disneya. Sukces Bambi, nie polepszył kiepskiej kondycji  finansowej firmy. Zadłużenie wobec banku wynosiło 4 mln. Po wojnie Disney rozpoczął pracę nad  Alicją w Krainie Czarów, Kopciuszkiem i Piotrusiem Panem. Zaczął również poważnie zastanawiać się nad stworzeniem parku rozrywki. ” Zamysł Disneylandu jest prosty. Będzie to miejsce, gdzie ludzie znajdą szczęście i wiedzę. Tutaj będą spełniać się radosne marzenia” – mówił do swoich współpracowników. Wszystkie sektory parku Walt szczegółowo opisał. W Disneylandzie miały się znajdować m.in. Kraina Przygód, Kraina Liliputów, Kraina Fantazji, kolejki i sklepy z lalkami. Wkrótce budowa Disneylandu nabrała tempa. Twórca Myszka – Miki ignorował prośby księgowych, żeby ograniczyć fundusze na budowę parku, bo może to spowodować bankructwo firmy. 13 lipca 1955 roku  Disneyland w Kalifornii został otwarty dla zwiedzających.
W ciągu kilku miesięcy park odwiedziło 7 milionów osób. Disney w ciągu dnia przechadzał się po parku obserwując ludzi i ich reakcje. Strofował pracowników. Do jednego z nich  podobno powiedział: – Nie chcemy mieć tutaj nadętych ważniaków. My tu sprzedajemy szczęście. Walt odwiedzał również Disneyland nocą, spacerując po parku w szlafroku i sprawdzając stan urządzeń. Na początku lat 50 – tych, twórca Kaczora Donalda rozpoczął nadawanie serii programów telewizyjnych poświęconych pracy wytwórni i budowie parku. Disney prowadził te programy pomimo, że bardzo nie lubił występów przed kamerą. Stworzony przez niego program Klub Myszki -Miki, zdobył ogromną popularność wśród widzów. Sukcesem, stał się również długometrażowy film animowany Zakochany Kundel, wyprodukowany w 1955 roku. W 1964 roku stworzył jeden z najbardziej kasowych filmów Marry Poppins, który zdobył m.in. pięć statuetek Oscara. Twórca Myszka – Miki  za życia otrzymał 24 Oscary i był 59 razy nominowany do nagród Akademii Filmowej. Zdobył m.in. w 1932 roku honorowego Oscara, za stworzenie Myszka – Miki. Walt Disney zmarł na raka 15 grudnia 1966 roku, w szpitalu w Los Angeles, w wieku 65 lat.

DZIEDZICTWO
Dziś The Walt Disney Company, jest największą korporacją mediową na świecie, która zatrudnia 150 tysięcy pracowników. W skład koncernu  wchodzą m.in. studia filmowe, sieci kin i teatrów, telewizje kablowe, wydawnictwa i 14 parków rozrywki na świecie. Obecna wartość kapitałowa firmy szacowana jest na 40 mld dolarów. W ciągu 90 lat działalności firmy wyprodukowano ok. 500o tysięcy filmów animowanych, liczne gadżety, gry i komiksy, których bohaterami były znane postaci z bajek Disneya. Walt Disney Company jest producentem takich hitów, jak: 101 Dalmatyńczyków, Kubuś Puchatek, Opowieści z Narni, Piraci z Karaibów, Król Lew, oraz licznych filmów fabularnych takich, jak : Zakonnica w Przebraniu, Pearl Harbor, Armagedon, Adwokat.
artykuł napisany przez: Macieja Łukomskiego

7 komentarzy:

 1. Super artykuł. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy ten artykuł, dowiedziałam się więcej o Waltcie. Po za tym dzięki że go tu dodałeś.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajny artykuł ale długiiii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tam lubię takie długie artykuły. BArdzo interesujący jest.

   Usuń
 4. Artykuł ok. Zdjęcie ostatnie jest bardzo fajne.

  OdpowiedzUsuń
 5. Interesujący artykuł poproszę o więcej takich.

  OdpowiedzUsuń