Czarne charaktery Disneya

Czarny charakter - każdy z nas ma swojego ulubionego takiego, który chociaż był zły, bardzo go lubiliśmy. Zawsze było go nam szkoda lub podobało nam się to, że czyni zło. W każdej bajce i filmie oni występują, jest to nie nieunikniony element filmu Disneya. Dziś przyjrzyjmy się im dokładniej, ale dokładnie o co mi chodzi zapraszam do rozwinięcia. 1. Czarne charaktery to złodzieje dziewczyn?


Skaza przy pomocy stada hien chce zabić starszego brata, Mufasę, wyeliminować bratanka, Simbę, i objąć władzę. Hades, wysługując się zgrają tytanów, zamierza unicestwić brata, władcę bogów Zeusa, pozbyć się bratanka, Herkulesa, i przejąć tron na Olimpie. Podobny plan ma też Dżafar („Aladyn”), psychopata z obsesją na punkcie władzy, któremu nie w smak rządy obecnego sułtana. 

Cała trójka nie grzeszy urodą, ma pod bokiem niezbyt lotnych pomocników i na różne sposoby próbuje uprzykrzyć egzystencję głównych (dobrych) bohaterów. Nie tylko czyhają na ich życie, ale przystawiają się nawet do ich kobiet – Dżafarowi marzy się „poskromienie złośnicy” Dżasminy, Hades ma podejrzaną słabość do Megary, a Skaza... no cóż, w ostatecznie wyciętym fragmencie filmu wprost proponuje Nali, by została jego żoną, a słysząc zdecydowaną odmowę, skazuje ją na wygnanie.

2. Źli przez historię?


Skaza na przykład, jak można doczytać w książkach, znany wcześniej pod imieniem Taka, nawet w dzieciństwie traktowany był jako ten gorszy, mniej ważny brat i już wtedy podejmował próby wyeliminowania Mufasy; podczas jednej z nich został ranny, co tylko pogłębiło frustrację.


Dżafar z kolei, jak tłumaczyła usunięta scena z "Aladyna", wychowywał się w ubóstwie i był gnębiony przez dobrych ludzi z Agrabah, co miało po części wyjaśniać jego niegodziwe postępki.

3. Zmagania z jakimi muszą się borykać czarne charaktery


4. Jesteś brzydki, jesteś zły 


W prawie każdym filmie Disneya antagonista jest paskudny. Dzieciom wpaja się, że brzydka osoba musi być zła i okrutna. Zazwyczaj złe kobiety przedstawiane są jako grube (Ursula), stare (macocha Śnieżki) lub niesamowicie brzydkie (przyrodnie siostry Kopciuszka). Każda z nich mści się na pięknych, młodych i szczupłych kobietach.


I jak podoba Wam się post? Kto jest Waszym ulubionym czarnym bohaterem? Piszcie jak zwykle w komentarzach!
Źródła: kwejk.pl, glamour.com
disney-coświęcejniżmojedzieciństwo

10 komentarzy:

 1. Fajny post. Moim ulubionym czarnym bohaterem jest Diabolina <3
  /katty

  OdpowiedzUsuń
 2. co to ma być ze posty znikają, Julka dała post o filmie i "cing ciang ,ciong filmik wsiakł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To raczej nie miejsce na takie pytania. Od czego mają ask i fanpage?

   Usuń
  2. nie mam aska,fb,gg,tw,nk

   Usuń
  3. Nie musisz miec aska, by zadać pytanie :P

   Po za tym kto w XXI w. nie ma ani aska,fb,nk tw czy choćby gg. Porażka

   Usuń
  4. porażka to ty jesteś ! xd

   Usuń
 3. Ursula i Diabolina :D

  A tak w rzeczywistościXD ktoś może być brzydki gruby ale moze być dobry.
  A ktoś piękny,chudy i może być zły. nie chodzi mi tu o bajki,seriale,filmy czy co tam jeszcze ale o normalne zycie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Rób takich więcej

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy Skaza był brzydki? nie powiem.
  Poza tym: Matka Gothel (ślicznotka), Hans, Clayton, Gaston, Lotso? Facilier i Frollo byli tacy dość dość, nie jakoś odpychający.

  OdpowiedzUsuń